Aneb jak to dělat správně...
Nejspíše každý člověk má doma nějakou elektroniku. Ať už to je TV, mobilní telefon, počítač či digitální hodiny. Bohužel, ne všechno trvá věčně a tak se časem může zařízení poškodit, nebo vyžaduje výměnu některé části (baterie, náplň…)
Protože se snažím snížit dopad na ekologii při používání elektronických zařízení, rád bych se podělil o moje zkušenosti a vědomosti v této oblasti. Možná jste již slyšeli o tzv. „zero waste“ –
Ač se to nezdá, můžete díky několika radám ušetřit mnoho odpadu a dokonce i peněz.
Baterie, akumulátory...
Většina dnešní elektroniky je mobilní – nevyžaduje stálé připojení do elektrické sítě. To zajišťuje baterie nebo akumulátor. Jedná se o spotřební produkt a nevydrží věčně. Průměrná životnost akumulátoru (notebook, mobilní telefon, tablet…) je při každodenním využívání cca 2 – 3 roky. Baterie (nedají se dobíjet) vydrží v závislosti na daném zařízení – v ovladači několik měsíců, v lampičce jen několik týdnů v závislosti na používání.
Nahraďte baterie!
Jedním z cest jak se zamezit vznikání dalšího odpadu je úplné odstranění baterií z vaší domácnosti. Jednoduše je nahraďte akumulátory. Je třeba zakoupit potřebné akumulátory a k nim příslušnou nabíječku. Počáteční investice je vyšší než koupě balení baterií za 50,- ale v budoucnu již nebude třeba řešit kam s vybitými bateriemi a nebude ani třeba kupovat každý měsíc nové balení.
Kam s nefunkční baterií nebo akumulátorem?
Baterie již není možné dále používat. Na youtube sice najdete videa, kde se někteří kutilové snaží baterie znovu dobít – částečně se to daří, ale pro laika to rozhodně není bezpečné a většina energie, kterou do baterie vložíme, se přemění v teplo. Baterie, které již nefungují odevzdejte do sběrných nádob umístěných v celé ČR díky společnsti ECOBAT. Mapu naleznete zde (www.mapa.ecobat.cz) a pokud jste z Chomutova, můžete baterie odevzdat přímo u mě.
Druhá šance pro akumulátor!
U akumulátorů (dobíjecí baterie) je možností o něco více. Pokud jste technicky zruční a rádi něco vyrábíte, je možné například ze staré notebookové baterie udělat powerbanku pro mobilní telefon 🙂 Nebo cokoliv jiného, co vyžaduje napájení bez přístupu k elektrické síti.
Dbejte ale na bezpečnost – pokud je akumulátor nafouklý, špinavý (vyteklý) či jinak poškozený – odevzdejte jej na sběrné místo. Zde dojde k recyklaci na vzácné kovy, obsažené v akumulátorech (olovo, měď, zinek, hliník, lithium…)
Pokud kutilové nejste, ale máte vysloužilý akumulátor z notebooků, nabízím jejich odkup. Více informací naleznete zde.
Tiskárny a náplně - žrout peněz a tvůrce odpadu
Pokud patříte mezi majitele tiskárny – zpozorněte.
Výrobci již sice začali úvadět na trh tiskárny, které umožňují doplnění náplně bez potřeby kupovat nový zásobník (například Canon a jejich řada tiskáren PIXMA G)
Spousta lidí má ale doma stále starší tiskárny, někteří se jich dokonce zbavují a kupují nové – jen proto, že nová tiskárna je o něco málo dražší, než samotná tiskárna. Je to marketingový tah, který ale není vůbec ekologický a profitují z něj pouze výrobci. Doporučují zhlédnout toto video kde je tento „trik“ velice dobře popsán spolu se záměrným zkracováním životnosti výrobků.
Jak se zbavit tohoto problému:
Bohužel (nebo spíše bohudík) nepoužívám ani pro firemní účely laserovou tiskárnu – využívám inkoustovou jak doma, tak v práci. Důvod je prostý – „obešel“ jsem výrobce a cartridge doplňuji inkoustem. Není tedy třeba kupovat nové náplně (cartridge – plastový obal s inkoustovou náplní uvnitř)
Nejen že ušetřím několik stovek možná i tisíc korun ročně, ale také ušetřím spoustu odpadu a času stráveného objednáváním nových náplní.
Více jsem se o této problematice rozepsal na mém webu o nakupování v Číně – odkaz na článek zde.
U laserových tiskáren je také možnost doplnit toner – barevný prášek. Je to ale práce už pro více zkušené uživatele.
Pokud si ale stejně nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat. Rád poradím, jak to vyřešit konkrétně u Vás 🙂
A co papír?
S papírem to je prosté – využívejte již jednou použitý papír a tiskněte na druhou stranu. Skladuji takto například faktury, doklady, podací lístky z pošty (A5 nebo A4). Nechávám je v krabici o něco větší než je samotný papír a následně zatížím – papíry se srovnají a není problém je použít znovu.
Dále také využívám recyklovaný papír – je sice hnědý, ale mě se to líbí 🙂
Staré počítače, telefony…
Technologie jsou každým dnem dál a dál… a se zvyšujícími se nároky na výkon jsme nuceni (pokud potřebujeme tyto zařízení) kupovat opětovné nová zařízení. Co s tím starým?
Prodejte ho!
Na bazaru (Bazos, Facebook Marketplace) se dá prodat ledacos. I když může být částka symbolická, zařízení najde nového majitele.
Ať už se jedná o starý mobilní telefon, notebook nebo kávovar, zkuste jej nabídnout. Z vlastní zkušenosti musím říci, že jsem se vždycky takto zbavil každého zařízení, pro které už jsem neměl využití. A ještě mi padlo něco do kapsy 🙂
Pokud se Vám zařízení nedaří prodat – můžete jej darovat. Organizace ASEKOL má v provozu projekt Věnuj počítač a také Věnuj mobil
A pokud je zařízení nefunkční, „neprodejné nebo nedarovatelné“ – odneste jej do sběrného dvora – nebo, pokud jste DIY typ, můžete jej využít jinak. Hledejte na youtube 🙂
Jeden nápad zde… ale je jich mnohem více.
Zařízení, jež vyžadují opravu
Myslím, že spousta lidí má doma v šuplíku telefon s prasklým displejem. Nejspíše pořídili nový a tento brzy vyhodí. Dejte mu ještě šanci! Opravte si ho 🙂
Oprava svépomocí
Některé telefony nejsou náročné na opravu a zvládne ji každý člověk, co si trochu věří a má technický „cit“. Na webu iFixit najdete spoustu návodů jak vyměnit a opravit různá zařízení a to převážně mobilní telefony. Díly můžete levně objednat například z Číny. Návod, jak na to naleznete na mém webu Zboží z Číny.
A pokud se na opravu necítíte…
Zkuste mi napsat Váš problém a společně najdeme řešení. Zabývám se opravou mobilních telefonů, tabletů, notebooků… a spousty dalších zařízení.