Využívání elektroniky a snížení dopadu na životní prostředí

Aneb jak to dělat správně...

Nejspíše každý člověk má doma nějakou elektroniku. Ať už to je TV, mobilní telefon, počítač či digitální hodiny. Bohužel, ne všechno trvá věčně a tak se časem může zařízení poškodit, nebo vyžaduje výměnu některé části (baterie, náplň…)

Protože se snažím snížit dopad na ekologii při používání elektronických zařízení, rád bych se podělil o moje zkušenosti a vědomosti v této oblasti. Možná jste již slyšeli o tzv. „zero waste“ – 

Ač se to nezdá, můžete díky několika radám ušetřit mnoho odpadu a dokonce i peněz. 

Baterie, akumulátory...

Většina dnešní elektroniky je mobilní – nevyžaduje stálé připojení do elektrické sítě. To zajišťuje baterie nebo akumulátor. Jedná se o spotřební produkt a nevydrží věčně. Průměrná životnost akumulátoru (notebook, mobilní telefon, tablet…) je při každodenním využívání cca 2 – 3 roky. Baterie (nedají se dobíjet) vydrží v závislosti na daném zařízení – v ovladači několik měsíců, v lampičce jen několik týdnů v závislosti na používání. 

Nahraďte baterie!

Jedním z cest jak se zamezit vznikání dalšího odpadu je úplné odstranění baterií z vaší domácnosti. Jednoduše je nahraďte akumulátory. Je třeba zakoupit potřebné akumulátory a k nim příslušnou nabíječku. Počáteční investice je vyšší než koupě balení baterií za 50,- ale v budoucnu již nebude třeba řešit kam s vybitými bateriemi a nebude ani třeba kupovat každý měsíc nové balení. 

Kam s nefunkční baterií nebo akumulátorem?

Baterie již není možné dále používat. Na youtube sice najdete videa, kde se někteří kutilové snaží baterie znovu dobít – částečně se to daří, ale pro laika to rozhodně není bezpečné a většina energie, kterou do baterie vložíme, se přemění v teplo. Baterie, které již nefungují odevzdejte do sběrných nádob umístěných v celé ČR díky společnsti ECOBAT. Mapu naleznete zde (www.mapa.ecobat.cz) a pokud jste z Chomutova, můžete baterie odevzdat přímo u

Druhá šance pro akumulátor!

U akumulátorů (dobíjecí baterie) je možností o něco více. Pokud jste technicky zruční a rádi něco vyrábíte, je možné například ze staré notebookové baterie udělat powerbanku pro mobilní telefon 🙂 Nebo cokoliv jiného, co vyžaduje napájení bez přístupu k elektrické síti. 

Dbejte ale na bezpečnost – pokud je akumulátor nafouklý, špinavý (vyteklý) či jinak poškozený – odevzdejte jej na sběrné místo. Zde dojde k recyklaci na vzácné kovy, obsažené v akumulátorech (olovo, měď, zinek, hliník, lithium…)

Pokud kutilové nejste, ale máte vysloužilý akumulátor z notebooků, nabízím jejich odkup. Více informací naleznete zde.

Tiskárny a náplně - žrout peněz a tvůrce odpadu

Pokud patříte mezi majitele tiskárny – zpozorněte. 

Výrobci již sice začali úvadět na trh tiskárny, které umožňují doplnění náplně bez potřeby kupovat nový zásobník (například Canon a jejich řada tiskáren PIXMA G)

Spousta lidí má ale doma stále starší tiskárny, někteří se jich dokonce zbavují a kupují nové – jen proto, že nová tiskárna je o něco málo dražší, než samotná tiskárna. Je to marketingový tah, který ale není vůbec ekologický a profitují z něj pouze výrobci. Doporučují zhlédnout toto video kde je tento „trik“ velice dobře popsán spolu se záměrným zkracováním životnosti výrobků. 

Jak se zbavit tohoto problému:

Bohužel (nebo spíše bohudík) nepoužívám ani pro firemní účely laserovou tiskárnu – využívám inkoustovou jak doma, tak v práci. Důvod je prostý – „obešel“ jsem výrobce a cartridge doplňuji inkoustem. Není tedy třeba kupovat nové náplně (cartridge – plastový obal s inkoustovou náplní uvnitř)

Nejen že ušetřím několik stovek možná i tisíc korun ročně, ale také ušetřím spoustu odpadu a času stráveného objednáváním nových náplní.

Více jsem se o této problematice rozepsal na mém webu o nakupování v Číně – odkaz na článek zde. 

U laserových tiskáren je také možnost doplnit toner – barevný prášek. Je to ale práce už pro více zkušené uživatele.

Pokud si ale stejně nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat. Rád poradím, jak to vyřešit konkrétně u Vás 🙂

A co papír?

S papírem to je prosté – využívejte již jednou použitý papír a tiskněte na druhou stranu. Skladuji takto například faktury, doklady, podací lístky z pošty (A5 nebo A4). Nechávám je v krabici o něco větší než je samotný papír a následně zatížím – papíry se srovnají a není problém je použít znovu.

Dále také využívám recyklovaný papír – je sice hnědý, ale mě se to líbí 🙂

Staré počítače, telefony…

Technologie jsou každým dnem dál a dál… a se zvyšujícími se nároky na výkon jsme nuceni (pokud potřebujeme tyto zařízení) kupovat opětovné nová zařízení. Co s tím starým?

Prodejte ho!

Na bazaru (Bazos, Facebook Marketplace) se dá prodat ledacos. I když může být částka symbolická, zařízení najde nového majitele.

Ať už se jedná o starý mobilní telefon, notebook nebo kávovar, zkuste jej nabídnout. Z vlastní zkušenosti musím říci, že jsem se vždycky takto zbavil každého zařízení, pro které už jsem neměl využití. A ještě mi padlo něco do kapsy 🙂

Pokud se Vám zařízení nedaří prodat – můžete jej darovat. Organizace ASEKOL má v provozu projekt Věnuj počítač a také Věnuj mobil

A pokud je zařízení nefunkční, „neprodejné nebo nedarovatelné“ – odneste jej do sběrného dvora – nebo, pokud jste DIY typ, můžete jej využít jinak. Hledejte na youtube 🙂

Jeden nápad zde… ale je jich mnohem více.

Zařízení, jež vyžadují opravu

Myslím, že spousta lidí má doma v šuplíku telefon s prasklým displejem. Nejspíše pořídili nový a tento brzy vyhodí. Dejte mu ještě šanci! Opravte si ho 🙂 

Oprava svépomocí

Některé telefony nejsou náročné na opravu a zvládne ji každý člověk, co si trochu věří a má technický „cit“. Na webu iFixit najdete spoustu návodů jak vyměnit a opravit různá zařízení a to převážně mobilní telefony. Díly můžete levně objednat například z Číny. Návod, jak na to naleznete na mém webu Zboží z Číny.

A pokud se na opravu necítíte…

Zkuste mi napsat Váš problém a společně najdeme řešení. Zabývám se opravou mobilních telefonů, tabletů, notebooků… a spousty dalších zařízení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *