Utopený telefon, tablet nebo notebook. Rýže není řešení!

Spadl váš telefon do vody, nebo jste si polili notebook? Nejspíše proto čtete tyto řádky. V této situaci je nutné postupovat co nejrychleji, aby mohlo být vaše zařízení zachráněno. Než se pustím do problematiky, napíšu pár kroků co udělat, poté si řekneme jak dále.

  1. Odpojte zařízení od napájení – vyndejte baterii, pokud to nejde tak zařízení vypněte a nepokoušejte se ho zapínat ani nabíjet.
  2.  Pokud má zařízení jakákoliv odnímatelný kryt, sundejte ho. Tak, aby se voda dostala ven.
  3. Pokuste se zařízení umístit tak, aby se kapalina nedostala na displej.

Opravdu nejdůležitější je nutné zařízení zbavit proudu. Samotná voda či jiná tekutina až tak škodná není, problémy přicházejí jakmile začne kapalinou procházet proud – vzniká zkrat a elektrolýza která vytváří oxidaci a ničí součástky. Zařízení je nutné co nejrychleji zbavit kapaliny a případné oxidace.

Jak probíhá oprava?

Zařízení se rozebere, základní desku je nutné zbavit vody a oxidace. To se provádí v ultrazvukové čističce pomocí IPA (Isopropanol) – ten váže vodu a zároveň neleptá plasty ani nijak nepoškozuje součástky.

Nikdy neponořujte celý telefon do isopropanolu – může nadělat neplechu s baterií a LCD modulem! 

Po osušení, vyčistění viditelné oxidace se zařízení pokusí zapnout. Pokud naběhne, je vhodné zálohovat data a poté testovat, jestli vše funguje.

Nefunkční součástky je nutné vyměnit – musíme ale zvážit, zda je výměna ekonomická – mnohdy mohou být náhradní díly dražší než celý telefon.

Zároveň je nutno vzít v potaz možnost umrtí zařízení po nějaké době. Oxidace může být skryta a začne se rozrůstat. V takovém případě je nutné najít její zdroj a postiženou součástku vyměnit.

Prý může rýže pomoci…

Je možné, že pokud zařízení necháte v rýži, bude fungovat. otázka je jakou dobu – rýže možná odstraňuje vodu, ale ne oxidaci! A ta je vážným problémem. Pokud nemáte vybavení a zkušenosti na vyčištění telefonu, radši telefon svěřte do ruky někomu jinému, kdo je toho schopen.

Zařízení bylo zasláno na reklamaci, prý byla nalezena oxidace. Zařízení ale nebylo v kontaktu s kapalinou.

Každé zařízení obsahuje čidla vlhkosti, která se zbarví v případě detekce kapaliny. Pokud výrobce najde aktivované čidlo, máte po záruce. Zařízení se ani nemusí dostat do kontaktu s kapalinou, stačí vlhkost (např. ve sprše, nebo kontakt se sněhem). Čidla se zbarvují většinou do červena, jinak jsou bílé.

Potřebuji opravit vytopené zařízení

Neváhejte a co nejdříve mě kontaktujte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *